The Survivors CZE

The Survivors

Nové české trio složené ze špičkových hráčů Jirky Slavíka, Jirky Levíčka a Jakuba Tenglera, kteří ale k velkému překvapení hrají i na jiné nástroje, než na které jsme u nich zvyklí. Nechte se překvapit, neboť kontrabasista JIrka Slavík, který je firemním hráčem výrobce strun D'AddarioStrings a učitelem na jazzových akademiích HAMU a JAMU s sebou basu nebere. 

Ale není to jen neobvyklý nástrojový park.  The Survivors se nechávají inspirovat hudbou, která již prošla testem času v domácích vodách i v zemích jako je Brazílie či Ghana a vytvářejí vlastní hudební mix vycházející jak z groovujících rytmů, tak z osobitě přetvořených dětských melodii a nápěvů. Jejoch debutová deska Děti a rodiče je výrazně poznamenaná jak čerstvým rodičovstvím dvou členů kapely, tak dobou covidovou, kdy nebylo možné trávit čas jinak než v kruhu rodinném.

 

 „Přeživší“ vznikli v Praze v roce 2017, a to původně pod jménem Open Office. Poté, co na ně během prvního zahraničního open air koncertu v Saudské Arábii spadla světelná rampa, se jméno kapely změnilo do nynější podoby. Autorská hudba tohoto seskupení je inspirována celou řadou hudebních žánrů, od brazilské a africké tradiční hudby po jazz či písňovou tvorbu. Kapela se snaží přímočaře komunikovat dětskou radost ze společného muzicírování s nadějí, že ji nakonec všichni přeživší posluchači budou brát vážně.

 

Skladatel a pianista Jiří Levíček studoval na brněnské JAMU a posléze na University of North Texas v USA, kde strávil celkem osm let. Na UNT působil i v bigbandu „One O´Clock Lab Band”, který získal nominaci na Grammy a pravidelně koncertuje po celém světě. Po návratu do ČR se stal jedním z nejžádanějších pianistů, aranžérů a skladatelů na české jazzové scéně. Mimo koncertní aktivity působí i jako pedagog, a to na jazzové katedře JAMU a na VOŠ Jaroslava Ježka. Za svou kariéru získal mnohé ocenění a je laureátem několika mezinárodních soutěží (Cena Leoše Janáčka, 1. místo na Phillips International Jazz Piano Competition, 3. místo na Jacksonville Jazz Piano Competition, 1. místo a celkový vítěz na The Sorantin Piano Competition, 3. místo na Corpus Christi International Piano Competition.)

 

Perkusionista Jakub Tengler studoval klasické perkuse na JAMU a poté jazzové bicí na HAMU. Díky schopnosti propojení těchto dvou odlišných světů se z něj stal jeden z nejuniverzálnějších bubeníků na české scéně. Momentálně je součástí progresivní elektro-groovové kapely Noisy Pots, se kterou vystoupil ve většině zemí západní Evropy. Současně působí i jako hráč na bicí nástroje v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu.

 

Skladatel a multi-instrumentalista Jiří Slavík studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři Sv. Cecílie v Římě. Po studiích se přestěhoval do Paříže, kde strávil sedm let jako muzikant na volné noze a pedagog. Po návratu zpět do ČR začal vyučovat na jazzových katedrách HAMU a JAMU. Během své kariéry vystoupil na pěti kontinentech a vydal tři autorské desky. Jeho skladby byly vysílány na TV Arte, České televizi, či na vlnách rádií France Culture, BBC Radio 3 nebo Český rozhlas. Jeho poslední autorská deska, Mateřština, získala v roce 2016 cenu Anděl v kategorii World Music. Od roku 2010 je firemním hráčem d’Addario Strings.

Photo: (c)  Roman Franc

Copyright © Alternativa pro kulturu z.s.
123movies